Bun venit in Comuna Adamus

În atenția persoanelor care au optat / doresc să opteze pentru acordarea cardului de carburant pentru persoana cu handicap Grav sau Accentuat

13 mai 2024

În conformitate cu informațiile primite de la Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, prin prezenta informăm persoanele cu dizabilități încadrate în grad de handicap grav sau accentuat care au optat/doresc să opteze pentru acordarea drepturilor de transport sub forma cardului de carburant că, pentru a nu le fi afectat dreptul la acordarea gratuității la transport interurban pentru anul 2024, pâna la finalizarea procedurilor de achiziție a cardurilor de carburant au posibilitatea de a opta pentru variante alternative:

-acordarea de bonuri de carburant sau
-decontarea carburantului pe baza bonurilor fiscale de carburant.
Opțiunea nouă se face prin completarea Cererii de opțiune și a formularului privind acordarea bonurilor de carburant/decontarea carburantului.
Formularele se pot obține de la sediul DGASPC Mureș, str. Trebely nr.7, corp C, parter, ghișeul nr.4 sau de pe pagina de internet a DGASPC Mureș, la secțiunea:“ Informații de interes public/ NOUTATI PRIVIND ACORDAREA DREPTURILOR DE TRANSPORT PENTRU PERSOANELE CU DIZABILITATI Data publicării: 31 ianuarie, 2024” și se pot transmite, completate și semnate, astfel:

-prin e-mail la adresa sepps@dgaspcmures.ro
-prin depunere la sediul DGASPC Mureș, str. Trebely nr.7, corp C, parter, ghișeul nr.4
-prin poștă, la adresa DGASPC Mureș, str. Trebely nr.7, corp C.

Întrucât, potrivit prevederilor legale, DGASPC nu poate lansa procedura de achiziție a cardurilor de carburant până ce firmele emitente nu obțin acreditările necesare, nu putem anticipa/previziona o dată de la care aceste carduri ar putea fi distribuite.

Informații suplimentare se pot obține la telefon 0265-213512 interior 38.
Conducerea DGASPC Mureș

Last modified: 13 mai 2024

Comments are closed.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support